Marka Tescil Sorgulama Loader

Marka Araştırma

Marka Araştırması Nedir ?

Tescil edilmek istenen ismin daha önce bir başkası tarafından başvurusunun yapılıp yapılmadığını, tescil edilip edilmediğini ve diğer markalarla bir benzerlik taşıyıp taşımadığını yoklamadır. Bu araştırma TPE ( Türk Patent Enstitüsü ) kayıtlarına bakılarak yapılır. Markalar sınıflarına göre tescil edilir. Bu doğrultuda daha önce bir sınıf için başvuru süreci devam eden veya tescili yapılmış bir isim, aynılık veya benzerlik olması durumunda bir başkası tarafından tescil edilemez. Bu nedenle tpe marka araştırma titizlikle yapılması gereken bir iştir. Detaylı ve güvenilir bir araştırma sonucuna ulaşmak için danışman yardımı almanızı öneririz. Bu konuda profesyonel destek vermek ve gerekli yönlendirmelerde bulunmak için hizmetinizdeyiz. Danışmanımız sizin için gerekli araştırma ve incelemeyi gerçekleştirecektir. Ayrıca sürecin işleyişi hakkında detaylı bilgi verecek ve olası riskleri tespit ederek yazılı rapor sunacaktır. Sonrasında onayınız dahilinde markanızın başvurusunu yapacaktır.


Marka Araştırma Nasıl Yapılır ?

Marka tescil araştırma sürecinde;

  • Tescil edilmek istenen isminsöz konusu ürünler veya hizmetler için uygun olup olmadığı tespit edilir.
  • Seçilecek ismin anlamının başka dillerde absürt bir anlama gelip gelmediği araştırılır. Böyle bir durum söz konusu olduğu takdirde markanın itibarını zedeleyebilir.
  • İsmin/logonun daha önce tescil edilip edilmediği, diğerleriyle aynı veya benzer durumlar teşkil edip etmediği kontrol edilir. Gelecek red veya itiraz ihtimalleri öngörülerek tespit edilir.
  • Tescil edilecek olan markanın esas unsuru tespit edilir. İlavesi yapılan eklerin tescil ve markalaşma sürecinde bir risk oluşturup oluşturmayacağı analiz edilir.
  • Alınmak istenen isimin sorgulama öncesinde marka niteliğinde kullanılıp kullanılmayacağı tespit edilir.
  • Alınacak isme uygun domainin (alan adı) olup olmadığı araştırılır.
  • Alınmak istenen markanın tescil edilmesine engel oluşturacak durumlar ortadan kaldırılarak revize edilir ve tescile uygun hale getirilir.

Marka Araştırması Niçin Önemlidir?

Marka AraştırmaSunulan mal veya hizmeti iyi bir markayla çerçevelemek önemlidir. Bu bağlamda markalar oluşturulurken büyük bir emek harcanır ve yatırım yapılır. Tüm bunların boşa gitmemesi için bu araştırmanın sağlam bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde çeşitli ihlaller sebebiyle geriye dönük olarak yasal takip, tazminat davası, ceza ve hatta ticaretten men gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için, hukuksal açıdan sorun teşkil edecek bir duruma mahal vermeyecek şekilde titiz bir marka patent araştırma yapmak çok önemlidir ve bir uzmandan destek almak gerekir.

Ayrıca kapsamlı bir marka tescil araştırma yapmadığınız takdirde tescil sürecinde TPE’nin olası red kararına yapılacak itirazlara ve Marka Bülteni’ndeki yayına 3. Şahıslar tarafından yapılacak olası itirazlara verilecek cevaplar ile diğer işlemler için de ayrı ayrı ücret ödemeniz gerekecektir.  Tescil sürecinde gelebilecek olan söz konusu red ve itirazları, tescil sonrası açılabilecek davaların muhtemel sonuçlarını öngörecek bir tpe araştırma işlemi yapılmalı. 

HEMEN BAŞVUR

Marka temsilcimiz sizi arasın.